Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stájové zlozvyky

16. 8. 2007

Stájové zlozvyky

01.03.2007

Okusování předmětů- většinou doprovázeno hltáním vzduchu:

Kůň se řezáky zakousne do žlabu, do dveří nebo do hrazení boxu a v mnoha případech přitom polkne vzduch. proti tomuto zlozvyku existují krční řemeny, které mohou klkání znemožnit, pokud se však použijí okamžitě v raném stádiu. Tyto řemeny mají zvlášť utvořené místo pro jícen a průdušnici, a mohou se proto utáhnout tak těsně okolo krku, že kůň nemůže hlavu dát do polohy, která umožní klkání. Klkání vzduchu zhoršuje trávení a může způsobit plynovou koliku. Klkání můžeme předejít částečně tím, že na dveře a jíná místa, kam se kůň může zakousnout, dáme kovový plát, nebo dřevěné části hojně potřeme speciálním nátěrem, který koně odpuzuje. Nejlepší řešení je však dopřát koni dostatek rozptýlení a pohybu na čerstvém vzduchu.

Tkalcování

Tkalcování se projevuje tak, že kůň neustále přenáší svou váhu z jedné jřední nohy na druhou zvláštním kývavým pohybem. Krk a hlava koně se současně kývají ze strany na stranu a přední nohy jou rozkročené. Následkem je zbytečné opotřebovávání nohou a kopyt. Proti tomuto zlozvyku dáváme na dveře boxu speciální mříž, která má uprostřed vykrojený prostor pro hlavu koně. Tento prostor je však dostatečně úzký, aby kůň nemohl kývat hlavou sem a tam.

Kopání a hrabání kopyty

Mezi stájové zlozvyky můžeme zařadit také kopání do stěn a dveří a hrabání kopyty o podlahu. Je to nepříjemný zlozvyk, kterým koně ničí box a při kterém se kůň může navíc zranit.

Kousání a trhání pokrývek

Mezi koňmi najdeme také vytrvalé kousače dek a pokrývek. Proti kousání existuje poloviční náhubek, kteý se připevňuje k ohlávce a tak koni znemožní zakousnout se do vlastní pokrývky.