Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andaluský kůň

17. 8. 2007
ObrazekPůvod: Španělsko: provincie Cádiz, Sevilla, Medina Sidonia. Hřebčín: Jerez de la Frontera.

Hůlková výška: Mezi 1,55 až 1,61 m.

Charakteristika: Andalusan je poctivý, hrdý, inteligentní s ohnivým temperamentem. Je pracovitý a velmi učenlivý.

Exteriér: Výpadá velmi elegantně a je to atraktivní kůň. Hlava delší a často mívá lehký klabonos. veliké oči jsou plné výrazu. Další nápadné osvalení. Kohoutek je nízký a kulatý jako záď. Ohon bývá nízko nasazený. končetiny jsou silné s kratší holení a spěnku. Žíně ocasu i hřívy jsou hedvábně jemné.

Možnosti využití: Andalusan je lehčí jezdecký kůň á výborný drezůrní kůň. S příměsí krve anglického plnokrevníka nebo angloaraba je to také dobrý skokan. Populární je jako cirkusový kůň.

Chody: pohyb je velmi vznosný, chody jsou málo prostorné, ale pravidelné s vysokou akcí.

Zajímavosti: Nedorozumění týkající sevzniku plemene spočívá v přesvědčení, že předkem andalusana bylo arabské plemeno. Španělsko je možná právě místo, kde v době ledové koně zcela nevymřeli. je možné zde nalézt kresby koní na skalních stěnách, které zde tvořil člověk v období neolitu. dávný předek andalusana by měl být sorraia pony - plemeno, které stále existuje. Toto plemeno již po staletí používají pro práci obyvatelé horských oblastí Portugalska a díky tomu nikdy nevymřelo. od 15. století se chovu andalusana věnovali zejména kartuziánští mniši. Tito mniši vyšlechtili lehčí typ koně, který nese jméno andaluský kartuzián. U koně tohoto koně rozlišujeme tedy dva typy. Původní barokní typ je mohutnější s hrubšími končetinami, než jaké má většina jiných jezdeckých plemen. Druhý typ - kartuziánský - má lehčí stavbu těla.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář