Jdi na obsah Jdi na menu
 


Holandský chladnokrevník

17. 8. 2007
ObrazekToto poměrně mladé plemeno vzniklo křížením koní brabantských s místními holandskými koňmi a s příležitostným přílivem krve koně ardenského. Oficiálně bylo uznáno v roce 1914, kdy vznikla Společnost pro chov holandského chladnokrevníka. V době prvního vydání plemenné knihy v roce 1924 byl upřesněn standard. Nejlepší jedinci jsou předtím, než se zařadí do chovu, podrobeni zkouškám, při kterých se sladuje jejich tělesná stavba, pracovní výkon, plodnost a shoda se standardem.

Popis a charakteristika:

Holandský chladnokrevník je mohutný a silný kůň. Jeho hlava má rovný profil a živý výraz. Silný a krátký krk nasedá na pozoruhodně široký hrudník. Má svalnatá bedra a záď, svažující se k ocasu, který se buď kupíruje, nebo vyvazuje nahoru. Nohy má krátké a pevné, s bohatým rousem. Ve zbarvení převládají ryzáci, různé odstíny hnědáků, vraníci nebo bělouši. Výška se pohybuje kolem 170 cm.

Povaha:

Povaha tohoto koně je přívětivá, poddajná, podobná svému blízkému příbuznému ardenovi. Je velice vytrvalý, v tahu neuvěřitelně silný. Je houževnatý, a vzhledem k tomu, že dobře využívá potravu, je i ekonomicky nenáročný. Na svou velikost se pohybuje neobyčejně lehce a elegantně. Je dlouhověký a často se dožívá třiceti i více let.

Využití:

Holandského chladnokrevníka je možné často vidět tradičně ozdobeného na přehlídkách a zemědělských výstavách. Ve městech se používá k tahání pivovarských vozů nebo jiných těžkých nákladů, což slouží hlavně reklamním účelům. Je oblíbený také jako masné plemeno

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář